Vitamíny sú organické látky, ktoré potrebuje každý živý organizmus spolu s bielkovinami, tukmi a sacharidmi patria k základným zložkám potravy, v ľudskom organizme majú funkciu katalyzátorov (urýchľovače) biochemických reakcií. Aj keď telo potrebuje niektoré vitamíny iba v minimálnych (stopových) množstvách, je veľmi dôležité, aby sme ich pravidelne do organizmu dopĺňali v dostatočných množstvách. Ľudské telo ich potrebuje na svoju existenciu, no nedokáže si ich spravidla syntetizovať, a teda si ich musí získavať z potravy.

V ideálnom prípade by nám na dopĺňanie všetkých potrebných vitamínov v potrebných množstvách mala stačiť pestrá a rôznorodá strava. To však u mnohých ľudí realitou nie je, pretože mať každý deň v jedálničku dostatok zeleniny a ovocia je často finančne i časovo náročnejšie. Okrem toho v súčasnosti neplatí ani to, že každý kus ovocia či zeleniny má rovnaký obsah vitamínov a minerálov, keď je väčšina ovocia a zeleniny dovážaná zo zahraničia, kde procesy dozrievania prebiehajú ešte počas transportu z iného štátu.

Treba myslieť aj na to, že každý organizmus je jedinečný a niektoré skupiny ľudí potrebujú viac niektorých vitamínov a menej iných. Zvýšené množstvo vitamínov môžu potrebovať napríklad fyzicky aktívni ľudia, tehotné ženy alebo fajčiari. Existuje 13 základných typov vitamínov, delíme ich na dve skupiny.

Vitamíny rozpustné v tukoch:

vitamín A, vitamín D (kalciferol), vitamín E (tokoferol), vitamín K.

Vitamíny rozpustné vo vode:

vitamín B1 (tiamín), vitamín B2 (ribofl avín), vitamín B3 (niacín), vitamín B5 (kyselina pantoténová), vitamín B6 (pyridoxín), vitamín B7 (biotín), vitamín B9 (kyselina listová), vitamín B12 (kobalamín), vitamín C (kyselina l-askorbová).

Vitamíny a minerály sú v tele veľmi podobne spracované a sú nevyhnutné pre udržanie mnohých telesných funkcií, schopné udržiavať a posilňovať imunitné reakcie. Vitamíny rozpustné v tukoch sa ťažšie ukladajú v tele. Preto je potrebné ich pravidelne prijímať z potravín alebo doplnkov výživy.

Ako nadbytok (hypervitaminóza), tak aj nedostatok (hypovitaminóza) vitamínov môže byť príčinou poruchy funkcií organizmu alebo spôsobiť veľmi závažné ochorenia. Nedostatky konkrétnych vitamínov sa prejavujú špecifi ckými príznakmi.


Predaj kníh:

SEARCH

You-tube kanál Herby

Kanál Herby